Drodzy Rodzice
„Nie wystarczy wiedzieć, że moje dziecko jest harcerzem” – to miejsce, w którym znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania. Począwszy od tego czym tak naprawdę jest ZHP, jakie są jego ideały, cele aż do tego, czym Wasze dzieci będą się zajmowały i w czyje ręce oddajecie swoje pociechy.
Co proponuje harcerstwo dla rozwoju dziecka?
Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego rozwojem psychofizycznym. Nasi Instruktorzy wiedzą o tym doskonale, dlatego prowadząc gromadę zuchową lub drużynę harcerską, stosują odpowiednie działania dydaktyczne. Jednym z elementów harcerskiej metody wychowawczej jest nauka poprzez działanie. Dlatego na zbiórkach zuchowych dzieci poznają świat bawiąc się w coś lub kogoś, harcerze uczą się poprzez uczestnictwo w grach, harcerze starsi – realizację projektów, a wędrownicy dzięki służbie i pokonywaniu własnych słabości.
Czym różni się harcerstwo od innych zajęć dodatkowych?
Harcerstwo, to przede wszystkim różnorodność. Każdy człowiek, niezależnie od tego, jakie ma talenty i predyspozycje, może zostać członkiem ZHP. Tutaj liczy się przede wszystkim chęć współpracy. Harcerstwo potrafi połączyć wszystko co oferują inne zajęcia dodatkowe, a jednocześnie przedstawić to w dużo atrakcyjniejszy sposób.
Co zuch/harcerz powinien posiadać i co jest konieczne, aby należał do gromady/drużyny?
Przede wszystkim zuch/harcerz już od pierwszej zbiórki musi posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na przynależność do gromady/drużyny (niedługo będą deklaracje online https://deklaracja.zhp.pl/). W dalszej kolejności, w ciągu najbliższych 6 miesięcy, powinien skompletować mundur, który jest najważniejszym atrybutem członka ZHP. Ponadto obowiązkiem każdego członka ZHP jest opłacanie składek.
Jak “wstąpić do harcerstwa”?, czyli jak znaleźć najbliższą gromadę lub drużynę?
Jeżeli zadajecie sobie takie pytanie, to wystarczy znaleźć gromadę lub drużynę działającą (najlepiej) niedaleko od miejsca zamieszkania. Większość naszych jednostek działa przy szkołach, a w znalezieniu najbliższej/najlepszej gromady lub drużyny pomoże Wam szef biura Hufca (https://lodzgorna.zhp.pl/kontakt). Wystarczy się z Nami skontaktować.
Ile kosztuje harcerstwo?
Harcerstwo przede wszystkim kosztuje czas 🙂 Trzeba mieć dobrą wolę i chęć przynależeć. Ponadto obowiązkiem każdego członka jest opłacanie składek (tak jak w przypadku każdych innych zajęć). Pieniądze te są wykorzystywane m.in na ubezpieczenie, materiały do zajęć, pomoce dydaktyczne, kursy itd. Nasi Instruktorzy nie pobierają pensji, to Wolontariusze. Więcej o składkach: https://zhp.pl/rodzice/ile-kosztuje-harcerstwo/
Kim są instruktorzy ZHP?
Instruktor ZHP to osoba, która dążąc do zdobycia tej funkcji, sama musi przejść przez długą ścieżkę edukacji i wyzwań. Zdobywając doświadczenia, uczestnicząc w kursach, warsztatach, pokonując własne słabości, taka osoba uczy się, jak dobrze wychowywać i uczyć przyszłe pokolenia harcerzy. To dzięki instruktorom ZHP Wasze dzieci w przyszłości zostaną zaradnymi i dobrze wykształconymi pracownikami, kierownikami, ludźmi pełnymi pasji, posiadającymi własne rodziny i dobre perspektywy.
Jak wyglądają zajęcia na biwakach, obozach harcerskich i czym wyróżniają się od innych kolonii?
Biwaki i obozy harcerskie, to wyjazdy pełne wrażeń, dostarczające dzieciom dużej ilości zabawy i atrakcji. Jednocześnie instruktorzy harcerscy pamiętają o realizacji głównej zasady – nauki poprzez działanie. To czas, w którym dzieci stają się bardziej samodzielne i zaradne. Każdy dzień na biwaku lub obozie jest dobrze zaplanowany i przygotowany zgodnie z predyspozycjami i wiekiem uczestników. Instruktorzy pracują z nimi przez cały rok, w związku z czym dobrze znają ich potrzeby. To zaleta rzadko spotykana wśród innych organizatorów wypoczynku.