Zdrowie w liczbach

 

Aby jak najlepiej pomóc innym w polepszaniu swojego zdrowia, warto z bliska poznać z jakimi problemami zdrowotnymi na co dzień mierzą się nasi odbiorcy. W tym celu utworzyliśmy ankietę, która pozwoliła nam lepiej was poznać! Udało nam się zebrać aż 115 ankietowanych.

Okazuje się, że jej wyniki mogą być nam bliższe niż się wydaje, bo zdecydowana większość ankietowanych to nasi rówieśnicy i mają 16-18 lat. Mimo to, nie zabrakło również osób zarówno młodszych, jak i starszych.

Na pewno każdemu z nas są znane mniejsze lub większe problemy z samooceną. Jedna na dziesięć osób czuje się bardzo źle w swoim ciele. Na szczęście większość z was czuje się wobec swojego ciała neutralnie, co jednocześnie zapewnia pole do samoakceptacji, jak i do samodoskonalenia.                                                                                                                                                            Nasza samoocena jest bezpośrednio związana ze zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Lecz któremu powinniśmy poświęcać więcej uwagi? Jest to kwestia sporna. Ankietowani najczęściej stawiają je na równi ze sobą, co znacząco ułatwia dążenie do zbalansowanego trybu życia.

Prowadząc badanie na temat zdrowia nie mogliśmy zapomnieć o regularnej aktywności fizycznej. Na szczęście wy też o niej nie zapominacie, bo ponad połowa ankietowanych uprawia sport od 2 do 4 razy w tygodniu. Warto jednak zwrócić uwagę, że spory odsetek badanychsportu nie uprawia wcale, co wpływa degradująco na zdrowie fizyczne i psychiczne. Oddziałuje to również na poziom koordynacji ruchowej, która według wyników jest średnio oceniana dobrze. Poziom koordynacji, mimo że wydaje się istotny jedynie  przy uprawianiu sportów, jest kluczowy przy wykonywaniu podstawowych czynności fizycznych, takich jak pisanie czy chodzenie. Jej niski poziom może wynikać z braku

ekspozycji na czynności wymagające koordynacji, często spowodowanym nie czerpania przyjemności ze sportu. Aż 32% ankietowanych nie czerpie żadnej przyjemności z aktywności fizycznej. Mimo istnienia wszelakich form ruchu, nie każdy ma na tyle motywacji by znaleźć dyscyplinę, która im odpowiada. W sporcie nie brakuje zarówno dyscyplin zespołowych, jak i indywidualnych. większość badanych woli sporty indywidualne, jednak należy pamiętać o wspieraniu wszelkich klubów, które zrzeszają entuzjastów sportów zespołowych.

Kolejnym kluczowym elementem dbania o zdrowie jest odżywianie. Najpopularniejszym rozkładem posiłków okazało się być: śniadanie, obiad, kolacja. To ile posiłków spożywamy dziennie jest kwestią indywidualną, którą każdy powinien dopasować pod swoje potrzeby. W razie wątpliwości, warto skonsultować się z dietetykiem. W celu dostarczenia niezbędnych witamin, minerałów oraz błonnika, koniecznych do różnorodnych procesów w naszym organizmie, powinno się codziennie spożywać aż 5 porcji warzyw i owoców! Mimo to, prawie połowa ankietowanych zapomina o tym fundamencie zdrowego odżywiania.

Podsumowując, dzięki tej ankiecie otrzymaliśmy wartościowe informacje o tym, co należy poprawić, aby jak najwięcej osób prowadziło zdrowy tryb życia. Na szczęście żaden aspekt zawarty w pytaniach nie wypadł fatalnie, ale zdecydowanie jest pole do zmiany. Wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie, serdecznie dziękujemy!

 

Zosia


Wpadnij na nasze sociale!

 

Back to Top